klimatyzacja, klimatyzatory
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Kategorie NewsówWtorek, Wrzesień 18, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
klimatyzacja projektowanie
klimatyzacja absorcyjna
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Najnowszy Użytkownik: DougReers
skutki
Nie tyle wojna jest motorem postępu, co technologia wojenna. Wojna jest antymotorem czegokolwiek, gdyż zabija ludzi, którzy mogliby być np. wynalazcami, oraz infrastrukturę, niezbędną przecież do rozwoju. Fakt inwestowania dużej ilości środków w badania nic tu nie zmienia - można by te środki inwestować również w badania cywilne i zapewne doszłoby się do podobnych wyników. Zgodzam się z tym, że wojna jest czymś co powoduje rozwój technologiczny i również mi się wydaje, że gdyby nie wojna, to wiele z obecnych nam technologii nie zaznało by istnienia. Może słowo obecnych wyda się niewłaściwe, jednakże jak wiadomo to co mam dzisiaj jest w znacznym stopniu skutkiem postępu i ewolucji i wydaje mi się że w wielu przypadkach pierwszy kamień milowy na drodze tej ewolucji miał miejsce właśnie w tamtych czasach.
To co jednak w artykule trochę mnie uderzyło to panujący trend do tworzenia z persów antybohaterów, a wręcz (przykładem jest choćby komercyjna produkcja "300 spartan"). Ci "potworni Persowie" wcale nie byli tacy potworni, gdyż jako prawdopodobnie pierwsi zagwarantowali kobietom prawa przybliżone mężczyznom, czyli coś co nie miało miejsca przez następne kilkanaście wieków.
Dodane przez Arkaszka dnia marzec 20 2016 16:32:51
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 232 Czytań Drukuj
energia
zgodnie z przedmiotowa definicja oraz macierza relacji AGH x NBP, od dostepnosci, jakosci, ceny... wolnosci z mocy i energii (elektrycznej) zalezy czy rozwinie sie kapitalizm czy komunizm, akcjonariat czy kolektyw? Inzynierowie dostarczaja techniki pracooszczednosci, ale zalezni w tym sa od mocy i energii. Czy promowana elektroniczna administracja zlikwiduje urzedy gminne na korzysc urzedow powiatowych, tym samym przesuniecia poborcy podatkowego z samorzadu gminnego na samorzad powiatowy? Po zmniejszeniu liczby urzednikow wystarczy wprowadzic ustawowa podwyzke plac w administracji. I po gminach. Zate m tylko moc i energia hydroelektronowa ratuje kapitalizm i gminy. Nie mniej i nie wiecej, prawda czy falsz?
Dodane przez Arkaszka dnia grudzień 07 2015 19:56:56
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 228 Czytań Drukuj
prąd
Oprócz kosztów budowy dochodzą jeszcze koszty wytworzenia prądu oraz wygaszenia elektrowni. Sumarycznie sama produkcja z siłowni jądrowych jest DROŻSZA niż z konwencjonalnych - ale w tych obliczenian=ch nie uwzględniamy kosztów składowania odpadów i ich wpływu na środowisko.
Spalenie 1 tony wegla (czystość 80%) dawałoby prawie 3 tony CO2 (dwutlenku węgla), znaczące ilości tlenków siarki i innych gazów plus 150-200kg żużla (zawierającego uran i inne pierwiastki promieniotwórcze - bo one są zawarte w węglu, ale w ilościach ułamka gramów). Przemnóżmy to teraz przez MILIONY ton zużywanych corocznie.
Odpady z jednej, 3GW eletrowni zmieszczą się w kilkunastu) standardowych pojemnikach (coś wielkości szambiarki :P); odpady te uprednio można zeszklić i wrzucić do składowiska (np. głęboka na kilometr sztolnia).Jedna elektrownia atomowa o mocy 3000 MW to zaledwie nieco ponad 7.6% mocy zainstalowanej aktualnie w naszym kraju. Tytuł artykułu w zasadzie stwierdza fakt i wiadomo, że aby całkowicie zrezygnować z węgla trzeba by takich elektrowni zbudować przynajmniej 13 (!). O tym w wiadomościach na temat budowy elektrowni atomowych w Polsce mało kto wspomina niestety.
Dodane przez Arkaszka dnia kwiecień 29 2015 20:17:40
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 263 Czytań Drukuj
instalacje wodne
To co pisalem o twoich decyzjach to nie jest takie proste jak ci sie wydaje.
90% satysfakcji z CO, zależy od tego co podałeś jako twoje wymagania od ukończonego układu CO, nie od montera.
Na poczatku może się to wydawać dziwne lub trudne, ale jak poczytasz trochę tematów z tego działu o problemach z jakimi sie później ludzie męczą, to załapiesz o co chodzi. Nie robię czegoś na miesiąc, rok, czy nawet pięć, ale w najgorszym wypadku na pół mojego życia. W okolicy kotła można śmiało użyć stalowych rur, gdzie sa największe przekroje, a dalej ciągnąć miedzią.
Jeśli odcinki poziome pionów, na każde 2m pionowego pionu, nie będą dłuższe niż 4m i zapewnisz im spadki min. 1cm/mb to nie będzie problemu z grawitacją.
Inaczej, na jednym ciągu pionu zasilającego proporcje pionowych odcinków do poziomych, nie powinny być większe niż 1 do 2, ale przy minimalnym spadku 1cm/mb poziomej rury.
Jesli musisz dać dłuższe odcinki w poziomie, to musisz zwiększyć spadek, o dodatkowy 1 cm/mb na każdy dodatkowy metr, ponad te 4mb.
Czyli odcinek 6mb. będzie musiał mieć min. spadek 3cm/mb.
Dobrze jest zaizolować piony, aby nie stygły po drodze, to zapewni to lepszy ciąg grawitacyjny przy niższych temp. oraz szybsze rozgrzewanie układu.
Jak masz możliwość wpuszczenia rur w posadzkę to górne zasilanie było by idealne, a powrót w posadzce, razem z zaizolowanymi pionami zasilającymi na parter, a powrót parteru w posadzce parteru. Moje wymagania są identyczne jak dla instalacji elektrycznych - ma działać prawidłowo i być bezpieczne oraz trwałe. Nie jestem gamoniem, który dla ekonomii zrezygnuje z którejś z wymienionych wyżej rzeczy. Moje wątpliwości zaistniały w momencie gdzie wyczytałem, że rozciągliwość PP jest 9 razy większa od miedzi. Staram się zrozumieć czego mam wymagać, ale tu nie ma takich obwarować w normy jak w przypadku instalacji elektrycznych...
Głównie poczytaj o możliwościach i wadach różnych typów CO, różnych typach kotłów, układach mieszania, sterowania, itp. itd.
Najprostsza jest grawitacja, ale wiele osob woli sobie komplikować zycie i myślac ze łatwiej zrobić układ pompowy z kotłem stałopalnym proszą się o problemy.
U siebie zrobiłem CO grawitacyjne i nie widac zadnych rur, bo wykożystałem wszelkie możliwości ich ukrycia, ale mam do nich dojście w razie awarii.
Dodane przez Arkaszka dnia kwiecień 23 2014 19:52:08
0 Komentarzy ˇ 386 Czytań Drukuj
rury
W celu przylutowania miedzianego elementu do aluminiowej blaszki wylewamy trochę oleju silnikowego w miejsce w którym będziemy lutować
Następnie srubokrętem lub czym mamy pod ręką zeskrobujemy tlenek z aluminium w sposób taki ze oczyszczone miejsce cały czas pokryte jest olejem a co z tym idzie powietrze niema dostępu do oczyszczonej powieszchnii
Następnie przy użyciu zwykłej lutownicy i cyny lutujemy miedziany element
Nigdy nie lutowałem miedzianych rurek w ten sposób tylko mniejsze elementy
Jak ktoś nie wierzy to niech se spróbuje tak polutować a potem oderwać CU od aluminium. Kiedyś lutowałem elementy aluminium i miedź ze sobą w ten sposób że zanurzałem elementy w wanience metalowej wypełnionej olejem. Całość podgrzewałem do około 180stC na kuchence indukcyjnej i zwykłą lutownicą lutowałem już konkretne miejsca. Olej silnikowy ma dość wysoką temperaturę wrzenia bo około 300stC ale temperatura zapłonu wynosi nieco ponad 200stC więc bałem się rozgrzewać całość ponad 180stC ale i tak podgrzanie znacznie pomagało w lutowaniu.
Najlepiej jak ktoś ma jakąś przenośną kuchenkę elektryczną i może to wynieść na zewnątrz. Zawsze jakieś ryzyko jest że olej się zapali więc lepiej dmuchac na zimne.

Trzeba mieć na uwadze że nie nadają się oleje do silników dwusuwowych gdyż te mają specjalny skład tak aby ich temperatura zapłonu była jak najniższa. Te oleje w dwusuwie mają się po prostu spalać gdyż znajdują się jako składnik mieszanki paliwowej i im niższa temperatura zapłonu tym mniej nagaru pozostaje w silniku.
Olej do dwusuwa ma temperaturę zapłonu poniżej 100stC. Te kolektory z teoretycznego założenia mają chodzić grawitacyjnie, czyli woda wlewa się do rury tam ogrzewana wędruje do magistrali zbiorczej, rury są puste wewnątrz bez żadnych "kierownic". Sposób ułożenia rur: poziome, na starcie zaprzeczenie grawitacji. Długo by tu pisać. zrobiliśmy to tak: Do środka rur próżniowych włożyliśmy klasyczny układ z "u" rurka i to dopiero ruszyło (grzało).

Zamiast oleju można użyć czegoś innego co podczas lutowania nie wyparuje bo dojdzie powietrze , aluminium szybko pokryje sie tlenkiem a wtedy to se można ..
Dodane przez Arkaszka dnia styczeń 31 2014 16:26:18
0 Komentarzy ˇ 472 Czytań Drukuj
wymiennik
Z uwagi na i tak bardzo wysokie koszty wymienników i pozostałych elementów układu patrzę jednocześnie by cała pompa ciepła pracowała z maksymalnym COP w danej chwili. Dlatego tak duży nacisk kładę na temperaturę skroplin.
Wracając do punktu mieszacza przy zbiorniku buforowym, myślę że równie dobrze mogę doprowadzić do sytuacji gdy skropliny wychodzące z wymiennika CWU będą miały zbieżną temperaturę co wychodzące z CO tj. na poziomie20-25^C. W tej sytuacji skropliny z CWU i CO przechodzić będą przez wymiennik regeneracyjny, co podniesie temperaturę gorącego czynnika i umożliwi ewentualne dociążenie sprężarki przez dwa wymienniki CWU i CO. Zobaczymy jak ta koncepcja sprawdzi się w praktyce. nieczego nie odmawiam a i wiedzy widac brakuje skoro nie rozumiem idei Twojego pomysłu. COP 4 czy 5 to bardzo wygórowane wymagania , chyba że woda-woda i tylko podłogówka. u mnie roczny COP liczony razem z pompą dolnego źródła to ≈3,7 , ale ogrzewam c.o. z grzejnkami i ciepłą wodę. Osiągam oczywiście nawet COP=5 ale na samym centralnym i tylko w niskich temperaturach instalacji. klimat
Nie obrażaj się tylko wyjasnij "co poeta miał na mysli ?" w kwesti układu kórego nie rozumiem ani nie opisuje literatura. byc może niepotrzbnie sie mordujesz bo sama instalacja nie jest istotna jak temperatury na jakich pracuje. Watpliwości budzi rozdzielenie c.o. i c.w.u. oraz fakt że powrót z cwu nie jest dochładzaany w wymienniku regeneracyjnym - tu dołaczam sie do pytania kuby. Sama wielkość regeneracyjnego też budzi wątpliwość - jest duży , moim zdaniem za duzy co spowoduje niepotrzebe obciążenie sprężarki . Obieg cwu to obieg wysokotemperaturowy nie znajduje uzasadnienia dlaczego nie idzie przez regeneracyjny. Czy planujesz puszczanie surowej wody do wymiennika c.w.u ?
Dodane przez Arkaszka dnia październik 13 2013 14:25:28
0 Komentarzy ˇ 361 Czytań Drukuj
kolektor
klimatyzator Samsung AQ09TTechnicznie takie przejście to pikuś (i tak nie zamrozisz płynącej w rurociągu wody; nawet jak położysz na nim spiral;, ale prawnie jak masz ten rurociąg naniesiony w ZUD , to musisz się od niego trzymać z daleka, w najlepszym przypadku zniszczą Tobie DZ, przy okazji remontu rurociągu i będą mieli do tego prawo !, a w tyskim, to mój kuzyn jest piwowarem. Aha w kolektorze spiralnym ważny jest kierunek przepływu ! z pompy do prostego , do pompy ze spirali ! No za 10000zł to już polskiej nie dostaniesz, poza tym to nasze są lepsze od tych markowych. Daj na priw plan tej działki (nawet foto w jpg), to pokombinujemy co zrobić :)
do ruxy: przygotuj etanol (96proof), i przyślij go do mnie, ja w zamian przyślę Tobie mieszankę na glikolu propylenowym + dodatki: inhibitor i antylepkościowy
Dodane przez Arkaszka dnia czerwiec 12 2013 22:53:23
0 Komentarzy ˇ 544 Czytań Drukuj
pompa
klimatyzator1W przypadku tego wątku to nie jest wielki problem. W przypadku pierwszej części wątku budowa małej elektrowni - gdzie jest prawie 450 stron to już nie tak łatwo. Tam sami piszący nie bardzo wiedzą gdzie dany problem był poruszany. Ja tamten wątek zacząłem czytać już od około 20-30stej jego strony. I powiem szczerze, że jak przyjdzie mi coś znaleźć - jeden konkretny post - to jest to katorga (dodatkowo beznadziejna wyszukiwarka elektrody nie ułatwia sprawy - dla tego u mnie jest wyszukiwarka oparta na google z zawężonym zakresem wyszukiwania tylko do odpowiednich stron). Sądzę że stroną płaską na wierzch. Takie ożebrowanie na stronie nasłonecznionej według mnie nie przyniesie korzyści. Jednocześnie gdy ożebrowanie będzie po drugiej stronie niepotrzebnie zwiększysz powierzchnię która będzie wychładzać płytę solara. Więc tak czy tak według mnie czeka cię usunięcie ożebrowania.
. Postaram się zamieścić plik exela, w którym możesz sobie policzyć powierzchnię wężownicy, w zależności od temperatur na wężownicy, ilości przepływającego czynnika przez wężownicę i temperatur wody w zasobniku.

Są to obliczenia uproszczone. Nie uwzględniłem dokładnie panujących warunków w wężownicy i bojlerze (np wpływy prędkości cieczy na zmianę współczynnika wnikania ciepła, czy zmiany gęstości czynnika ze zmianą temperatury). Przyjąłem takie pośrednie warunki, widać jakie rzędy wielkości powierzchni i długości nagrzewnicy są potrzebne do w miarę prawidłowego działania bojlera.
Dodane przez Arkaszka dnia luty 12 2013 20:54:11
0 Komentarzy ˇ 459 Czytań Drukuj
klimatyzacja pompa ciepła
wentylacjaRodzaj przemiany w lodówce nie jest dobrym przykładem. To urządzenie AGD które realizuje określoną funcję za określoną kasę (przy doskonałej izolacji jest w stanie schłodzić ok 1m3 powietrza) + oczywiście proporcjonalny rachunek za energię . Na przykładzie lodówki można tłumaczyć zasadę transportu ciepła z ośrodka o niższej temp do ośrodka o temp wyższej . Ale między obydwoma urządzeniami jest przepaść własnie t e c h n o l o g i c z n a. troche nie rozumiesz zasady dzialania-pompa czyli agregat tloczy nie wode czy plyny jakies tylko gaz o niskiej temp.parowania(freon i jego zamienniki),pod cisnieniem skrapla sie ten gaz(tu tworzy sie temperatura dodatnia,sprezanie nastepuje w chlodnicy,w lodowce to ta kratka z tylu lub w naszym przypadku radiator grzewczy) nastepnie rozpreza poprzez kryze i wlatuje do rurek chlodzacych(tu uzyskujemy temperatury ujemne,lodowka to wiadomo a u nas te rurki maja byc w ziemi by ona odebrala zimno i gaz mial wyzsza temp poczatkowa przy nastepnym sprezeniu i oddaniu tegoz ciepla w radiator),skad oszczednosci?z tad ze aby to dzialalo wystarczy zasilanie silnika pompy,a cieplo uzyskujemy troche z ziemi troche z zasad termdynamiki,ale jak powtarzam nie jest to takie calkiem proste
1.szczelnosc ukladu
2.odpowiednia roznica temperatur
3.odpowiednia ilosc gazu
4.wilgoc w gazie i jej wytracenie
itp itd
dobre dla majsterkowicza albo znawcy tematu,a efekt i tak moze byc ponizej oczekiwan
fabryczny klimatyzator-pobiera 860W-moc grzewcza 2100-moc chlodzenia 2300
Dodane przez Arkaszka dnia październik 13 2012 20:50:51
0 Komentarzy ˇ 511 Czytań Drukuj
klimatyzacja oddymianie
klimatyzacja 1Nie ma znaczenia jakie jest oddymianie. My projektanci musimy wykazać że na drogach ewakuacyjnych nie wystąpi zadymienie i temperatura uniemożliwiająca ewakuację. Kryteria to: widzialność w dymie >=10m i temp.=<60C. Chciałbym poznać metodę inną niż CFD która pozwala policzyć tę widzialność, to bym był dużą konkurecją dla wykonawców CFD. Zgodnie rozporządzeniem nt. zakresu i formy PB należy podać w nim parametry projektowe, kryteria i obliczenia, ale tylko niezbędne. Oddymianie i ewakuacja to poważna sprawa więc obliczenia powinny być, a robienie projektów wg. starej zasady 10ACH niczego jeszcze nie udowadania, bo jeszcze trzeba sprawdzić możliwość ewakuacji...Widziałem analizę CFD, gdzie pokazano oddymianie kanałowe z nawiewami nad posadzką i wiecie gdzie było największe zadymienie... w miejsach nawiewów, bo bym był zassysany z góry i rozdmuchiwany po całym garażu i bardzo bardzo wolna płynął do wyciągów. Zamim wyciągi go wyciągneły, nawiewy go coraz bardziej rozdmuchiwały...A od systemu strumieniowgo odchodzi się już w biegu. Bo utrudnia on ewakuację a dodatkowo jetfany w ogóle nie mogą się włączyć dopóki trwa ewakuacja, więc po co je projektować skoro nie wolną ich włączyć? polecam więc jednak rozsądek. Od wentylacji struminiowej sie nie odchodzi robi sie coraz powszechna zmieniłe siejednak cele jakiej się jesj stawia . Wentylacja strumieniowa w głównym stopniu przeznaczona jest do wspomagania działań ekip ratowniczych poprzez usuwanie cipła i dymu a przez to zapewnienie strefy wolnej od dymu w celu ułatwienia dostepu ekipom ratowniczym dostepu do miejsca pozarów (np 70% powieszchni wolnej od dymu).
Zapewnienie ochrony drogi ewakuacji z każdego punktu garazu wymagało by duzej ilości szachtów wywiewych i bardzo dużej ilości rewersyjnych wentylatorów co praktyczniwe w wielu garazach jest nie wykonalne. Dlatego tez w praktyce w przypadku zastosowania systemu wentylacji przepływowej , wymuszajacej przemieszczanie sie dymu w kierunku otworów (szachtów) wyciągowych system powinien uwzglednić odpowiednia
wentylacja zwłoke czasową , umozliwiajaca opuszczenie użytkownikom obiektu rejonu bezpośredni przyległego do źródła pozaru.
Dodane przez Arkaszka dnia czerwiec 23 2012 19:45:53
0 Komentarzy ˇ 463 Czytań Drukuj
klimatyzacja działanie
klimatyzatory działanieKlimatyzacja oprócz zastosowań koniecznych, takich jak przewóz leków czy artykułów spożywczych, jest montowana przede wszystkim dla większego komfortu jazdy.
Ale też w wielu przypadkach jest po prostu koniecznością, np w kabinach samochodów ciężarowych pokonujących długie trasy.

Każdy kierowca na pewno odczuł wiele razy wątpliwą "przyjemność" jazdy samochodem w upalne dni. Temperatura wewnątrz samochodu potrafi przekraczać 45°C, a otwarte szyby nie dość, że nic nie dają to jeszcze są przyczyną nadmiernego hałasu i wdzierania się spalin.
Także dmuchawa, wtłacza tylko gorące powietrze z zewnątrz wraz ze spalinami nie dając żadnego efektu.Klimatyzacja manualna - jest sterowana bezpośrednio przez użytkownika. Najczęściej na panelu deski rozdzielczej, tam gdzie są pokrętła do wentylacji i ogrzewania - zamontowane są dwa przyciski: AC - (AirCondition) - załączenie klimatyzacji i REC (Recycling) - czyli praca w obiegu zamkniętym. Regulacja temperatury i intensywności nawiewu odbywa się za pomocą tych samych pokręteł czy przełączników, które służą do regulacji nawiewu. Czyli szybkość pracy wentylatora to większy nawiew schłodzonego powietrza, a regulacja temperatury odbywa się poprzez mieszanie ciepłego powietrza (z nagrzewnicy) z zimnym powietrzem.
Klimatyzacja Climatronic - jest sterowana poprzez panel z programatorem elektronicznym. Programator ten pozwala na sterowanie rozdziałem powietrza (na przednią szybę, środek pojazdu i nogi pasażerów), regulację prędkości obrotowej dmuchawy, ustawienie wewnętrznego obiegu powietrza oraz na załączenie trybu auto. Jest to tryb automatycznej regulacji temperatury i rozdziału powietrza. Wszystkie te funkcje klimatyzacji wyświetlane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu.
Dodane przez Arkaszka dnia marzec 10 2012 19:04:04
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 443 Czytań Drukuj
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
70041 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Holocaust by Wlodi

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie