klimatyzacja, klimatyzatory
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Kategorie NewsówWtorek, Grudzień 11, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
klimatyzacja projektowanie
klimatyzacja absorcyjna
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Najnowszy Użytkownik: DougReers
parkowanie
Z doświadczeń Naszych rodzin - kilka rodzin i domów - samochód garażowany jest od 3 do 5 miesięcy. Na pewno ok 3 miesięcy zimy się garażuje aby nie skrobać szyb. Ci co mają jeszcze chęci stawiają samochód 2 miesiące letnie w wiacie/garażu aby stał w cieniu (a jak garaż zamykany jak u mnie to aby z otwartym oknem się wietrzyło).
Pozostałe 7-9 miesięcy z lenistwa parkuje się przed domem.

Jedynie w mojej rodzinie ja muszę cały rok parkować w garażu bo żona mi tak każe, ale tylko przez to, że garaż mam 7,5x8,5 metra z bramami na pilota jakoś mi to wychodzi. W wersji niskobudżetowej bez napędu bram i małym garażu pewnej by mnie żona z autem do garażu nie zmusiła. jednak to jest garażowanie pod przymusem. Sam bym auto garażował z 5 msc.
Mogę tylko potwierdzić j.w. Co więcej znaczna ilość projektów ma za wąskie garaże o czym przekonują się właściciele zaraz po pierwszej próbie wjechania i otwarcia drzwi. Wynika to z zastosowania minimalnych wymiarów tj. szerokości 2,3 m, z zachowaniem odległości między bokiem samochodu, a ścianą 0,5 m. Razem przepisowe 3.3m.
Przymus też jest z tego że garaż jest wolnostojący z boku domu i wjazd do niego jest przed domem w lesie i żona każe mi auto parkować w garażu bo jej widoki za oknem na las "zaśmiecam". Jakbym miał dom 5-6 m od granicy i garaż z boku to pewnie auto ciągle by przed garażem stało i widoków nie "zaśmiecało".
Dodane przez Arkaszka dnia marzec 18 2017 19:59:24
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 118 Czytań Drukuj
osprzęt
Chodzi o to ze jeden duzy garaż juz bedzie a z reguly jak widze u sasiadów (nie wiem jak jest u was w okresie od kwietnia do listopada moze dłuzej) to auta stoja na podjezdzie. Kasa jest drugorzędną sprawą ale faktem jest ze na wiate 4x6 tylko zgloszenia a na garaz juz pozwolenie na budowe czyli projekt, mapy kierownik itp. Pod wiatą latem trzymałbym kosiarkę, węże, myjkę itp osprzęt. Jak wiececj gosci miałoby sie zwoalic to mozna duzy stól dreniany z ławkami schować i tyle. Chodzi mi o praktycznośc takiego rozwiązania. Obserwuję przy domkach jednorodzinnych , gdzie garaż jest jednostanowiskowy, że samochód wprowadza się co najwyżej na noc. Cały dzień stoi na podjeździe. Bo to upierdliwe otwierać dwie bramy, jak trzeba szybko skoczyć po cukier do sklepu lub odwieźć dziecko do kolegi.
Wybudowac drugi wolnostojący garaż tylko po to zeby do niego auto parkować 3 miesice w roku czy to jest sens?
Dodane przez Arkaszka dnia marzec 18 2017 19:56:43
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 115 Czytań Drukuj
punkt widzenia
Mądrzejszy architekt się nie pali z odpowiedzią, więc podpowiem: jeśli potrzebuję, 60 m3 betonu, to jest to około 18 ton cementu, którego produkcja i transport "kosztuje" ok. 16 ton CO2. 10 MWh spalonego gazu to 2 tony, węgla 3 tony, 2 tony mniej więcej produkuje starszy samochód na każde przejechane 10 kkm. Szacunki oczywiście na kolanie, chcecie to doprecyzujcie. Nie chcę się wypowiadać o skali dekarbonatyzacji betonu, czyli (paradoksalnie) wchłaniania CO2 przez beton. Ważne, że występuje. Wniosek: weryfikujcie każdy "ekologiczny" bullshit.
do Co2 i niepotrzebnie boja pianę..
-Beton i technologie z nim związane ( pianki, chemiczne roztwory, folie, tynki, tapety, farby.. ) to śmieć na setki lat, jeśli nei więcej...
to domy szczelne ktore nie przepuszczają wilgoci. Dziś nie ma cementu bez litrów chemii na m3 ! wiem bo mam kontakt z technologami z betoniarni. Ta chemią nie wyparowuje !
-to fabryki ktore prócz co2 produkują masę śmieci i innych zanieczyszczen z komina ( co2 to taka zmyłka cywilizacji dla odwrócenia uwagi uzytkownika )
-Co2 jest wykorzystywane przez przeideologizowanych napaleńców ekologii którzy często związani są wyznaniowo z pewnymi nowymi ruchami parareligijnymi
badz nie związani z żadną religią..tymczasem np religia katolicka od setek lat precyzuje prosto w jaki sposob człowiek winien dbac o otoczenie.
-Jesli porównać że budowa domu A powoduje zużycie X energii a budowa domu B powoduje 1/10 X ( energii w szerszym rozumieniu, np na spalenie w fabryce by wyprodykowac cement, cokolwiek innego ).. i pomnożymy to przez ilość budowoanych co roku budynków to otrzymamy 10 krotnie mniejszą ilość 'czegoś' to właśnie ja nazywam postępem cywilizacyjnych a tego czegoś najwyraźniej nie chca rozumiec lobby 'pseudoekologiczne; produkujące np zielony cement... Czy to az tak skomplikowane by zrozumieć prosty schemat ?..Nie wazne jakim się samochodem jezdzi, samochód mozna zmienić, dom już trudniej..jedno i drugie jednak jest smieciem kiedy nikt nie uzytkuje..ątpie bysmy dożyli recyklingowych 'samochodów' mimo iz pojawiają się na rynku ekologiczne, prawdziwie naturalne elementy wnętrza samochodu, hehe
Zawodowiec projektant winien wiedzieć jak minimalizować zuzycie cementu, chemii, zawodowiec, ktory zajmuje sie budownictwem ekologicznym, lecz wsród budujących zawsze znajdzie się masa entuzjastów ktorzy mają 'swoją' skalę ważności i swoje jednostronne oceny. Wazne by bylo coś co ich łączy, a nie dzieli !
Ekologia promuje rzemiosło i wiedzę o materiale ktora przechodzi z ojca na syna w skali POWSZECHNEJ, a nie Link jako tajemnica zamykana w sejfach patentu korporacji..

Z innej beczki: najpierw stwierdziłem, że wolę wykładzinę PCV od drewna, dzisiaj poczytałem jakie to gówno z ekologicznego punktu widzenia, wpadłem do Komfortu, gdzie zobaczyłem próbki podłóg z linoleum. Drewnopodobne i markowe jest niestety drogie, cena wyjściowa 130 PLN, ale podłoga absolutnie pierwsza klasa, nawet klasa premium. Zaletami zarówno praktycznymi jak i ekologicznymi bije na głowę każdy parkiet, więc będę drążył temat. Natomiast, wracając, powinno być nagłaśniane dla debili spalających plastikowe śmieci w swoich śmieciuchach, że jeśli to PET, to jeszcze pół biedy, ale PCV w skrajnych przypadkach może zabić człowieka.
Dodane przez Arkaszka dnia grudzień 09 2016 18:09:36
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 177 Czytań Drukuj
budowa
Na stronie Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP), a więc starszego brata Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pompa Ciepła (PORT PC), udostępniony został kalkulator hałasu generowanego przez pompy ciepła typu powietrze/woda. Strona jest responsywna, a więc można ją otworzyć na dowolnym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową. Zawarty na stronie kalkulator pozwala na wybór modelu pompy ciepła spośród 35 zrzeszonych w stowarzyszeniu firm.

Wynikiem wskazania modelu jest wyświetlenie informacji o:
1. mocy akustycznej zgodnie z wymogami ErP (a więc wartość identyczna z etykietą energetyczną)
2. mocy akustycznej maksymalnej
3. mocy akustycznej maksymalnej, podczas gdy aktywna jest funkcja nocnej redukcji Hałasu

Miło nam poinformować, że wszystkie pompy ciepła firmy Viessmann spełniają warunki stawiane nisko- i średniotemperaturowym pompom ciepła.

Na tej samej stronie internetowej, poniżej tabeli z wartościami mocy akustycznej dla wybranej pompy ciepła, zamieszono kalkulator do obliczania ciśnienia akustycznego dla różnych warunków zabudowy pompy ciepła. Obliczone ciśnienie akustyczne odnoszone jest następnie do maksymalnych, dopuszczalnych wartości na granicy działki. Wartości odnoszą się tutaj do przepisów niemieckich, jednak są one zbieżne z polskimi.
Dodane przez Arkaszka dnia wrzesień 06 2016 20:24:48
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 197 Czytań Drukuj
pompa
Dokładnie, o tym samym pomyślałem - to są właśnie gminne przetargi - zapotrzebowanie na ciepło 7 kW a oni i tak zamontują dwa razy większą..... Ktoś powinien się wziąć na te rozporządzenia - każdy obiekt powinien mieć inwentaryzację - tak jak to robią w PFU na fotowoltaikę. Odchodzi się powoli od masowo instalowanych instalacji o mocy 3 kW, tylko każdy obiekt ma indywidualnie budowa przyłącza kanalizacji projektowany system.....generalnie nie jest istotne gdzie stoi . Chociaż zazwyczaj pompy maja górna temperaturę pracy na poziomie +43 C.
W lecie może być problem jak stanie na słońcu .
zy umiejscowienie jednostki zewnętrznej na stronie słonecznej lub zacienionej ma jakieś znaczenie? W planach mam kotłownie od zacienionej strony, czy to nie obniży sprawności pompy? Pytam ponieważ w słońcu zawsze jest wyższa temperatura niż w cieniu, tylko nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie z uwagi na to, że słonce podgrzewa termometr a temperatura powietrza powinna być taka sama.
Co do tych temperatur - pompa ciepła powinna włączyć grzałkę, gdy jej praca jest nieuzasadniona ekonomicznie, to znaczy mniej efektywna Link niż grzanie grzałką. Dużo zależy właśnie od doboru pompy do obiektu no i od samej pompy.
Dodane przez Arkaszka dnia wrzesień 06 2016 20:22:04
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 186 Czytań Drukuj
skutki
Nie tyle wojna jest motorem postępu, co technologia wojenna. Wojna jest antymotorem czegokolwiek, gdyż zabija ludzi, którzy mogliby być np. wynalazcami, oraz infrastrukturę, niezbędną przecież do rozwoju. Fakt inwestowania dużej ilości środków w badania nic tu nie zmienia - można by te środki inwestować również w badania cywilne i zapewne doszłoby się do podobnych wyników. Zgodzam się z tym, że wojna jest czymś co powoduje rozwój technologiczny i również mi się wydaje, że gdyby nie wojna, to wiele z obecnych nam technologii nie zaznało by istnienia. Może słowo obecnych wyda się niewłaściwe, jednakże jak wiadomo to co mam dzisiaj jest w znacznym stopniu skutkiem postępu i ewolucji i wydaje mi się że w wielu przypadkach pierwszy kamień milowy na drodze tej ewolucji miał miejsce właśnie w tamtych czasach.
To co jednak w artykule trochę mnie uderzyło to panujący trend do tworzenia z persów antybohaterów, a wręcz (przykładem jest choćby komercyjna produkcja "300 spartan"). Ci "potworni Persowie" wcale nie byli tacy potworni, gdyż jako prawdopodobnie pierwsi zagwarantowali kobietom prawa przybliżone mężczyznom, czyli coś co nie miało miejsca przez następne kilkanaście wieków.
Dodane przez Arkaszka dnia marzec 20 2016 16:32:51
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 239 Czytań Drukuj
energia
zgodnie z przedmiotowa definicja oraz macierza relacji AGH x NBP, od dostepnosci, jakosci, ceny... wolnosci z mocy i energii (elektrycznej) zalezy czy rozwinie sie kapitalizm czy komunizm, akcjonariat czy kolektyw? Inzynierowie dostarczaja techniki pracooszczednosci, ale zalezni w tym sa od mocy i energii. Czy promowana elektroniczna administracja zlikwiduje urzedy gminne na korzysc urzedow powiatowych, tym samym przesuniecia poborcy podatkowego z samorzadu gminnego na samorzad powiatowy? Po zmniejszeniu liczby urzednikow wystarczy wprowadzic ustawowa podwyzke plac w administracji. I po gminach. Zate m tylko moc i energia hydroelektronowa ratuje kapitalizm i gminy. Nie mniej i nie wiecej, prawda czy falsz?
Dodane przez Arkaszka dnia grudzień 07 2015 19:56:56
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 237 Czytań Drukuj
prąd
Oprócz kosztów budowy dochodzą jeszcze koszty wytworzenia prądu oraz wygaszenia elektrowni. Sumarycznie sama produkcja z siłowni jądrowych jest DROŻSZA niż z konwencjonalnych - ale w tych obliczenian=ch nie uwzględniamy kosztów składowania odpadów i ich wpływu na środowisko.
Spalenie 1 tony wegla (czystość 80%) dawałoby prawie 3 tony CO2 (dwutlenku węgla), znaczące ilości tlenków siarki i innych gazów plus 150-200kg żużla (zawierającego uran i inne pierwiastki promieniotwórcze - bo one są zawarte w węglu, ale w ilościach ułamka gramów). Przemnóżmy to teraz przez MILIONY ton zużywanych corocznie.
Odpady z jednej, 3GW eletrowni zmieszczą się w kilkunastu) standardowych pojemnikach (coś wielkości szambiarki :P); odpady te uprednio można zeszklić i wrzucić do składowiska (np. głęboka na kilometr sztolnia).Jedna elektrownia atomowa o mocy 3000 MW to zaledwie nieco ponad 7.6% mocy zainstalowanej aktualnie w naszym kraju. Tytuł artykułu w zasadzie stwierdza fakt i wiadomo, że aby całkowicie zrezygnować z węgla trzeba by takich elektrowni zbudować przynajmniej 13 (!). O tym w wiadomościach na temat budowy elektrowni atomowych w Polsce mało kto wspomina niestety.
Dodane przez Arkaszka dnia kwiecień 29 2015 20:17:40
Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 270 Czytań Drukuj
instalacje wodne
To co pisalem o twoich decyzjach to nie jest takie proste jak ci sie wydaje.
90% satysfakcji z CO, zależy od tego co podałeś jako twoje wymagania od ukończonego układu CO, nie od montera.
Na poczatku może się to wydawać dziwne lub trudne, ale jak poczytasz trochę tematów z tego działu o problemach z jakimi sie później ludzie męczą, to załapiesz o co chodzi. Nie robię czegoś na miesiąc, rok, czy nawet pięć, ale w najgorszym wypadku na pół mojego życia. W okolicy kotła można śmiało użyć stalowych rur, gdzie sa największe przekroje, a dalej ciągnąć miedzią.
Jeśli odcinki poziome pionów, na każde 2m pionowego pionu, nie będą dłuższe niż 4m i zapewnisz im spadki min. 1cm/mb to nie będzie problemu z grawitacją.
Inaczej, na jednym ciągu pionu zasilającego proporcje pionowych odcinków do poziomych, nie powinny być większe niż 1 do 2, ale przy minimalnym spadku 1cm/mb poziomej rury.
Jesli musisz dać dłuższe odcinki w poziomie, to musisz zwiększyć spadek, o dodatkowy 1 cm/mb na każdy dodatkowy metr, ponad te 4mb.
Czyli odcinek 6mb. będzie musiał mieć min. spadek 3cm/mb.
Dobrze jest zaizolować piony, aby nie stygły po drodze, to zapewni to lepszy ciąg grawitacyjny przy niższych temp. oraz szybsze rozgrzewanie układu.
Jak masz możliwość wpuszczenia rur w posadzkę to górne zasilanie było by idealne, a powrót w posadzce, razem z zaizolowanymi pionami zasilającymi na parter, a powrót parteru w posadzce parteru. Moje wymagania są identyczne jak dla instalacji elektrycznych - ma działać prawidłowo i być bezpieczne oraz trwałe. Nie jestem gamoniem, który dla ekonomii zrezygnuje z którejś z wymienionych wyżej rzeczy. Moje wątpliwości zaistniały w momencie gdzie wyczytałem, że rozciągliwość PP jest 9 razy większa od miedzi. Staram się zrozumieć czego mam wymagać, ale tu nie ma takich obwarować w normy jak w przypadku instalacji elektrycznych...
Głównie poczytaj o możliwościach i wadach różnych typów CO, różnych typach kotłów, układach mieszania, sterowania, itp. itd.
Najprostsza jest grawitacja, ale wiele osob woli sobie komplikować zycie i myślac ze łatwiej zrobić układ pompowy z kotłem stałopalnym proszą się o problemy.
U siebie zrobiłem CO grawitacyjne i nie widac zadnych rur, bo wykożystałem wszelkie możliwości ich ukrycia, ale mam do nich dojście w razie awarii.
Dodane przez Arkaszka dnia kwiecień 23 2014 19:52:08
0 Komentarzy ˇ 390 Czytań Drukuj
rury
W celu przylutowania miedzianego elementu do aluminiowej blaszki wylewamy trochę oleju silnikowego w miejsce w którym będziemy lutować
Następnie srubokrętem lub czym mamy pod ręką zeskrobujemy tlenek z aluminium w sposób taki ze oczyszczone miejsce cały czas pokryte jest olejem a co z tym idzie powietrze niema dostępu do oczyszczonej powieszchnii
Następnie przy użyciu zwykłej lutownicy i cyny lutujemy miedziany element
Nigdy nie lutowałem miedzianych rurek w ten sposób tylko mniejsze elementy
Jak ktoś nie wierzy to niech se spróbuje tak polutować a potem oderwać CU od aluminium. Kiedyś lutowałem elementy aluminium i miedź ze sobą w ten sposób że zanurzałem elementy w wanience metalowej wypełnionej olejem. Całość podgrzewałem do około 180stC na kuchence indukcyjnej i zwykłą lutownicą lutowałem już konkretne miejsca. Olej silnikowy ma dość wysoką temperaturę wrzenia bo około 300stC ale temperatura zapłonu wynosi nieco ponad 200stC więc bałem się rozgrzewać całość ponad 180stC ale i tak podgrzanie znacznie pomagało w lutowaniu.
Najlepiej jak ktoś ma jakąś przenośną kuchenkę elektryczną i może to wynieść na zewnątrz. Zawsze jakieś ryzyko jest że olej się zapali więc lepiej dmuchac na zimne.

Trzeba mieć na uwadze że nie nadają się oleje do silników dwusuwowych gdyż te mają specjalny skład tak aby ich temperatura zapłonu była jak najniższa. Te oleje w dwusuwie mają się po prostu spalać gdyż znajdują się jako składnik mieszanki paliwowej i im niższa temperatura zapłonu tym mniej nagaru pozostaje w silniku.
Olej do dwusuwa ma temperaturę zapłonu poniżej 100stC. Te kolektory z teoretycznego założenia mają chodzić grawitacyjnie, czyli woda wlewa się do rury tam ogrzewana wędruje do magistrali zbiorczej, rury są puste wewnątrz bez żadnych "kierownic". Sposób ułożenia rur: poziome, na starcie zaprzeczenie grawitacji. Długo by tu pisać. zrobiliśmy to tak: Do środka rur próżniowych włożyliśmy klasyczny układ z "u" rurka i to dopiero ruszyło (grzało).

Zamiast oleju można użyć czegoś innego co podczas lutowania nie wyparuje bo dojdzie powietrze , aluminium szybko pokryje sie tlenkiem a wtedy to se można ..
Dodane przez Arkaszka dnia styczeń 31 2014 16:26:18
0 Komentarzy ˇ 478 Czytań Drukuj
wymiennik
Z uwagi na i tak bardzo wysokie koszty wymienników i pozostałych elementów układu patrzę jednocześnie by cała pompa ciepła pracowała z maksymalnym COP w danej chwili. Dlatego tak duży nacisk kładę na temperaturę skroplin.
Wracając do punktu mieszacza przy zbiorniku buforowym, myślę że równie dobrze mogę doprowadzić do sytuacji gdy skropliny wychodzące z wymiennika CWU będą miały zbieżną temperaturę co wychodzące z CO tj. na poziomie20-25^C. W tej sytuacji skropliny z CWU i CO przechodzić będą przez wymiennik regeneracyjny, co podniesie temperaturę gorącego czynnika i umożliwi ewentualne dociążenie sprężarki przez dwa wymienniki CWU i CO. Zobaczymy jak ta koncepcja sprawdzi się w praktyce. nieczego nie odmawiam a i wiedzy widac brakuje skoro nie rozumiem idei Twojego pomysłu. COP 4 czy 5 to bardzo wygórowane wymagania , chyba że woda-woda i tylko podłogówka. u mnie roczny COP liczony razem z pompą dolnego źródła to ≈3,7 , ale ogrzewam c.o. z grzejnkami i ciepłą wodę. Osiągam oczywiście nawet COP=5 ale na samym centralnym i tylko w niskich temperaturach instalacji. klimat
Nie obrażaj się tylko wyjasnij "co poeta miał na mysli ?" w kwesti układu kórego nie rozumiem ani nie opisuje literatura. byc może niepotrzbnie sie mordujesz bo sama instalacja nie jest istotna jak temperatury na jakich pracuje. Watpliwości budzi rozdzielenie c.o. i c.w.u. oraz fakt że powrót z cwu nie jest dochładzaany w wymienniku regeneracyjnym - tu dołaczam sie do pytania kuby. Sama wielkość regeneracyjnego też budzi wątpliwość - jest duży , moim zdaniem za duzy co spowoduje niepotrzebe obciążenie sprężarki . Obieg cwu to obieg wysokotemperaturowy nie znajduje uzasadnienia dlaczego nie idzie przez regeneracyjny. Czy planujesz puszczanie surowej wody do wymiennika c.w.u ?
Dodane przez Arkaszka dnia październik 13 2013 14:25:28
0 Komentarzy ˇ 365 Czytań Drukuj
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
75400 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Holocaust by Wlodi

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie